VÄÄRTUSTADES
Eesti lasteaiaõpetajat

ELAL rattaretk 5 info​

Tere, armas kolleeg!

Loodame, et olete oma jalgratta juba ammu talvekorterist välja ajanud ja kui te seda veel teinud ei ole, siis on selleks viimane aeg, sest Eesti Lasteaednike liit (ELAL) ootab teid kõiki panustama seekordsesse ühisesse ettevõtmisesse ELAL rattaretk 5.
Osale ise ja kutsu kindlasti ka töökaaslased sõitma. Täpsemalt saad lugeda siit: värviline ja mustvalge aktsiooniplakat, mille võite välja printida.

Kutsume üles kõiki lasteaednikke virtuaalse rattaretke raames sõitma ajavahemikul 
08.- 15.06.2020 kas üksi, oma lasteaia meeskonnaga või ühinedes valla piires teiste lasteaedadega vabalt valitud marsruudil ning panema läbitud kilomeetrid kirja Eesti Lasteaednike Liidu kodulehele www.elal.ee Samuti kutsume üles postitama pilte ja videosid märgisega #ELALrattaretk5 oma rattaretkest. ELAL Facebooki üritus on loodud Facebooki gruppi „Väärtustades Eesti lasteaiaõpetajat- Eesti Lasteaednike Liit”.

Eesti Lasteaednike Liidu (ELAL) eestvedamisel toimunud  2015. aastal suuraktsiooni „Lasteaiaõpetajale õpetaja palk!“ tähistamiseks ja kõigi toetajate tänamiseks  sõidame viis aastat hiljem taas ratastel. Seepärast koostasime ka pressiteate, millega saate tutvuda SIIN. Toimub virtuaalne rattaretk #ELALrattaretk5, millega soovime:
  • panustada lasteaiaõpetajate väärtustamisse Eesti ühiskonnas, mida toetab nende palga alammäära kehtestamine. Viimane on nüüdsest seotud kooliõpetaja palga alammääraga, mis annab turvatunnet nii tegutsevatele kui tulevastele õpetajatele, kes on valimas lasteaiaõpetaja elukutset.
  • avaldada tänu Eesti Vabariigi valitsusele ja kõikidele omavalitsustele, kes leidsid võimaluse lasteaiaõpetajate palkade ühtlustamisel liituda riigipoolsete toetusmeetmetega, kuna see eeldas omavalitsuse poolset panustamist eelarveliste vahenditega.  
  • kutsuda lasteaednikke liituma Eesti Lasteaednike Liiduga, kuna koos oleme tugevamad panustamaks alushariduse valdkonna edendamisesse Eestis.
Sageli on elus ikka nii, et võtame oma igapäevaellu kuuluvaid meeldivaid asju üsna iseenesest mõistetavatena, mõtlemata sellele, et kuidas see kõik meieni jõudis. Nii on ka lasteaiaõpetaja palgaga, milles veel viis aastat tagasi haigutas Eesti erinevaid paikkondi võrreldes pea kahekordne lõhe. 15. juunil 2020 möödub 5 aastat Eesti Lasteaednike Liidu (ELAL) suuraktsioonist “Lasteaiaõpetajale õpetaja palk!”. Eesti Lasteaednike Liidu eestvedamisel koguti toetusallkirju ELAL-i kollektiivsele pöördumisele riigikogule, milles tehti ettepanek kehtestada lasteaiaõpetajate palga riiklik alammäär. Veel viis aastat tagasi võis sama hariduse ja töökogemusega õpetaja erinevates omavalitsustes saada palka 520 eurost kuni 1087 euroni.  
1. septembrist 2017 tõusis kõrgharidusega lasteaiaõpetaja palk 80%-ni kooliõpetaja alampalgast  ning 2019. aasta jaanuarist 90%-ni, kusjuures magistrikraadiga lasteaiaõpetajatel võrdseks kooliõpetaja palga alammääraga. Tänaseks on see olukord muidugi muutunud. 
Siinkohal kutsumegi Teid lugema mõningaid varasemalt ilmunud artikleid ning meiega koos meenutama läbi millise töö on saavutatud eesmärk, et lasteaiaõpetajatel oleks kooliõpetajatega võrdne palk.
Kui viis aastat tagasi sõitsid ühise eesmärgi nimel vaid üksikud lasteaiaõpetajad, siis seekord saame me teha seda kõik. Tea, et olete

väga oodatud liituma nii meie aktsiooniga: ELAL rattaretk 5 kui ka meie organisatsiooniga.

ELAL juhatus koos volikogu ja korraldusmeeskonnaga (Anna Sõõrd koordinaator, Tiia Kaeramaa, Holar Sepp, Ebe-Kai Vares, Liili Pille, Anneli Laamann, Eve Jürgenson)