ELAL seisukoht Vabariigi Valitsuse määruse eelnõule “Lastehoiu ja lasteaia õpi- ja kasvukeskkonna nõuded”, on koostatud tuginedes ühenduse liikmete seas läbiviidud küsitlusele, mis toimus ajavahemikus 10.-20.aprill 2025.
ELAL on toetaval seisukohal, et määruses on järgmised regulatsioonid:
• mängu- ja magamisruumile, mis on lihtsasti ümberkohaldatavad ja liigendatud ning mis võimaldab lapsel vabalt liikuda, tegutseda alarühmades ning pakub lapsele omaette
olemise võimalust.
• välja toodud laste võimalused vihma, tuule ja päikesekiirguse ja – palavuse eest varjumiseks ning reguleeritud toatemperatuur ka suvel.
• turvalise keskkonna tagamiseks peab lastehoiu puhul pidaja ja lasteaia puhul direktor tagama vähemalt kord aastas atraktsioonide ohutuskontrolli, mille tulemused ka dokumenteeritakse.
• edaspidi on õppeasutusel õigus keelduda ilmselgete haigustunnustega lapse vastu võtmisest tagamaks kõikide laste ja rühmapersonali tervise ohutus.
• laste puhkeaja regulatsioon tagab lapse vanuse kasvades lühema puhkeaja.
Lisaks eelpool väljatoodule on määruses punktid, mille osas on ELAL-il ettepanekud muudatusteks või täiendusteks olid enamuses sõnastust parandavad, välja arvatud § 19. 3) kuni kolmeaastasele lapsele peab olema tagatud üldjuhul kuni kaks tundi päevast
puhkeaega valikuvõimalusega une ja muu vaikse tegevuse vahel. Nelja- kuni seitsmeaastaselelapsele peab olema tagatud üldjuhul kuni üks tund puhkeaega päevas valikuvõimalusega une ja muu vaikse tegevuse vahel.
ELAL ettepanek: sõnastada ümber ning kasutada uut sõnastust „Kuni kolmeaastasele lapsele peab olema tagatud üldjuhul kuni kaks tundi päevast puhkeaega. Nelja- kuni seitsmeaastasele lapsele
peab olema tagatud üldjuhul kuni üks tund puhkeaega päevas valikuvõimalusega une ja muu vaikse tegevuse vahel.
Põhjendus: Kuni kolme aastane laps ei ole suuteline hindama oma vajadusi, kuni kolmeaastasele lapsele ei ole eakohane teha valikuid une ja muu vaikse tegevuse vahel. Samuti on kuni kolme aastane laps suuteline oma arengulisest eripärast lähtuvalt tegelema muu vaikse tegevusega lühiajaliselt.
ELAL liikmed teevad määrusesse ettepaneku reguleerida laste lasteaiapäeva pikkust. Eraldi regulatsiooniga maksimum tundide arv alla kolmeaastastele lastele (maksimaalselt 6 tundi) ja
nelja-kuni seitsmeaastastele lastele (maksimaalselt 8 tundi).
Samuti tegid ühenduse liikmed küsitluses ettepaneku regulatsiooni lisamiseks, mis määrab ära, et kui lapsevanemal on puhkus, siis laps veedab selle aja koos oma perega ning ei käi sel ajal lasteaias.